4.
Възгледи за преподаване
ВЪЗГЛЕДИ ЗА ПРЕПОДАВАНЕТО
Съчетаване на традиционни с модерни методи в зависимост от темата и конкретната ситуация в класа.
ВЪЗГЛЕДИ ЗА ПРЕПОДАВАНЕТО
Съчетаване на традиционни с модерни (т.нар. иновативни) в зависимост от темата и конкретната ситуация в класа.
• Добър учител е ...
„Не можете да научите човек на нищо, само можете да му помогнете да го открие в себе си.” Галилий
Най-важното за мен е способността на учителя да вдъхновява учениците си, да ги стимулира да мислят, да творят и да ги подкрепя дори когато това е трудно.
Учители вдъхновители –Христо Ботев,Фьодор М. Достоевски, Гюстав Флобер, Селинджър, Фокнър, Умберто Еко, Димитър Талев, Йордан Йовков, георги Господинов, Иван Хаджийски; Фройд, Юнг, Ерих Фром ...
Препоръчителна литература за подготовка по български език и литература 11 и 12 клас – учебници, учебни помагала, критическа литература с автори Никола Георгиев, Валери Стефанов.
• Учителската кариера...
Да бъдеш учител във всяко време е въпрос на чест. Учителството е сред най-благородните професии. То е съдба, която намира човека. А от човека зависи как ще я реализира.
• Убеждения за преподаването и ученето
Всеки човек (важи и за учителя, и за ученика) разбира това, което може според нивото, на което се намира в нравствено, емоционално, духовно, професионално и научно отношение. На учителя е дадена особена задача – да съпровожда невинните души по пътя им към светлината и израснването. Много често учителите са или слепци, или еднооки. Рядко се ражда зрящ водач. А иначе всеки учител извежда учениците си до върха или билото, което той самият е изкачил.
• За различните роли на учителя...
Както е казал Ботев, от учителя се иска да бъде "...търпелив като вол, добър като агне и телесно здрав като битолски просяк.”
• Убеждаване на ученици. Цели насочени към учениците
Най-въздействащият метод за възпитание е личният пример. Думите за добро, красиво, отговорност, необходимост от четене или каквото и да било ще си останат само звуци, изречени в класната стая и излетели през вратата още с избиването на звънеца, ако поведението на преподавателя не е в съзвучие с посланията на словата.
• Педагогически похвати в клас
Съчетаване на традиционни и иновативни методи и похвати.
Основен похват в клас е диалогът (във всичките му типове – убеждение, изследване, преговори, търсене на информация, обсъждане, спор/евристика; и във всичките му форми – беседа, спор, диспут, дискусия).
Подборът на педагогическите похвати зависи от успеваемостта на съответния клас, от способността на учениците да възприемат материала, от естеството на тема, от нивото на дисциплина в час, от конкретната ситуация в час, както и от личния натрупан професионален опит и преценка, който търпи развитие в годините.
• Примери от личния учителски репертоар, отразяващи философията ми на преподаване
Това, към което неистово се стремите сега, е трупане на опит, а книгите от раздел художествената литература са най-лесният път.
Четенето, разбира се, е трудоемка работа, с която не всички са в състояние да се заемат, но пък се отплаща богато и щедро - дава бърза мисълта, изострени сетивата, ярко въображението и богата душевност.
Книгите възпитават вкус към живота и високи изисквания към себе си и битието си.
„Който трупа мъдрост, трупа печал” ("Еклисиаст"), печал, но осъзната печал. Който живее за мига и бързото щастие, често прави всичко възможно, за постигне мечтата си, но така и никога не възкликва: „О, миг, поспри, ти тъй прекрасен си!” (Гьоте, "Фауст")