top of page

5.

Методи на преподаване

МЕТОДИ НА ПРЕПОДАВАНЕ
"И когато видим дете, разтворило книга - да стихнем."​

Литературата 
                "...няма мъртви светове. Има светове, в които ние не сме способни да навлезем."
             ....
            Удивително е колко бедни са формите и посоките, в които днешният български  човек  гледа на своята личностна реализация. Удивително е колко многобройни  пътища на  личностното съзидание остават пусти. Защото няма кой да ги посочи,  няма кой да  поведе младите хора по тях. И като няма кой да те поведе, идва  манипулаторът или  скудоумникът и той те повежда."
Валери Стефанов, "Какво да правим с литературата"
Опит за иновация
Използване на ИТ в обучението
1. Учениците имат достъп до разработени за съответния клас презентации, планове, анализи, теоретичен материал.
2. Възможност за работа с текстообработващата програма Word - създаване на текстове - коментар, отговор на въпрос, литературноинтерпретативно съчинение, есе, реферат, казус и т. н.
3. Възможност за представяне на домашна работа по електронен път.
4. Възможност за работа с интернет - издирване на информация за презентации, доклади, реферати, брошури, сценарии, конкурси...
5. Възможност за създаване на портфолио.
6. Възможност за работа с Рower Рoint,  Рublisher, фотошоп - изработване на презентации, покани, брошури, лога ...
7. Възможност за коментар и оценка на чужда писмeна работа.
8. Възможност за изява в училищния вестник и блог.
9. Възможност за екипна работа - съвместни ученически и ученико-учителски проекти, творчески задачи, реализирани посредством скайп, фейсбук, e-mail и т.н.
10. Участие в изработване на сценарии за училищни мероприятия.

Непълен списък книги, които представят човешкото многообразие
 

Училищен блог - alternativa13pgt.weebly.com

 

Опит върху създаването на презентация
 

Опит - тест 9. клас

Още един опит върху създаването на тест (8. клас)

 Опит с театрална постановка "Преди да се родя"

Опит върху "сценарий" и "режисура" на скеч

Опит върху сценарий по случай 27 септември - празник на училището

Методи за оценка на ефективността на преподаването ми 

 

Животът в своето богатство и противоречие прави жалки и нищожни опитите да се утвърждават и извеждат единни методи като успешни. Дълго време методи, приемани за успешни, се оказват разбити на пух и прах от последващите изяви на завършилия ученик.
 
Практиката ми показва, че често оценката, получавана в час, не е реална, колкото би трябвало да бъде, но пък е заслужена предвид обстоятелствата, при които бива получена. Сериозен проблем е невъзможността да се достигне до всеки, така че той да успее да се изяви с желание.
Би ми се искало да постигам с всеки клас идеята на Екзюпери, изразена с мисълта, превърнала се в една от най-цитираните: "Ако искаш да построиш кораб, не започвай да караш хората да събират дъски,  да разпределяш работата и да даваш заповеди. Вместо това ги научи да копнеят за огромното и безкрайно море."
 
Резултати от оценки, общото представяне на учениците
Отношение към фактора "различни потребности" на учениците, откриване на силните им страни и способностите им

 

Напълно осъзнавам, че всяко човешко същество има конкретни различни потребности и притежава свои неповторими способности. Не е по силите на никой учител, в това число и на мен, да открие потребностите и способностите на всеки отделен ученик. Понякога се случва ученици, които не проявяват видим интерес в часовете по литература, по-късно в живота си да се посветят именно на литературата и писането.

 

Считам, че вниквайки в думите, наблюдавайки детайлно реакциите на учениците в час и извън него (чрез писмените работи и участието в извънкласните дейности), успявам в повечето случаи да достигна до тези, които притежават талант в областта на българския език и литературата. За тях форми на изява са както часовете по БЕЛ, така и училищният вестник и различните конкурси, организирани в България. По-сложено е достигането до съзнанието на учениците, които имат интрувертен характер и слаба мотивация. Старая се ежечасно да ги включвам в работата по конкретната тема и да ги поощрявам, когато покажат добри резултати.

 

Това, към което се стремя, е учебният материал да бъде поднесен с чувство за хумор (когато е уместно и където е подходящо) и учениците да разберат, че литературата е духовност, изкуство и култура, освен наука, задължителна за дипломирането, а владеенето на българския език е проява на себеуважение, дълг и известно усилие.
Доказателства, че в учебния процес участват всички ученици от класа.

 

При определени тематични единици в края на часа на учениците се предоставя кратък тест, целящ установяване доколко материалът е разбран.
При определени тематични единици учениците влизат в роля на оценяващи екипна и индивидуална работа.
Всеки час всеки ученик получава поне веднъж думата и в края на часа получава оценка за изявите си.
Домашната работа се проверява.
Прави се анализ на писмени работи и се посочват както най-добрите работи, така и се прави анализ на установените индивидуални постижения до момента, като се акцентира на това, че обучението е процес.
Като метод за стимулиране в обучението всяка прочетена книга се отбелязва като принос в работата на ученика.
Всеки ученик получава шансове за поправка на резултат, който не го удовлетворява, понякога процесът продължава почти до края на годината.
Доказателствата се съхраняват в учителски бележник.
Инструменти, използвани за оценка на учениците:

  • Устно изпитване

  • Участие в час

  • Оригинална идея

  • Участие в дискусия

  • Участие в различни интерактивни игри

  • Писмено изпитване

  • Проект

bottom of page