3.
Методи на управление
Всяка промяна, преобразование, усъвършенстване и развитие на училището започва с и от директора.
В динамичния свят, в който живеем, намирам, че най-подходящо е ситуативното и гъвкаво управлението на училището.
Постоянната комуникативност, владеенето на етиката, лекота и непринуденост при спазването и изпълнението на правила на човешки взаимоотношения в цивилизованото общество са сред водещите ми принципи.
Опитът ме е убедил, че методът на комуникацията води до решаване на проблеми, справяне с предизвикателства и намиране на изход дори от на пръв поглед безизходни ситуации.
Старая се да утвърждавам човешките отношения в процеса на управление, да водия и увличам другите, да се изявявам като лидер, да работя в екип.
Нe държа да се спазва дистанцията между мен и подчинените ми, за мене колегите ми са равни.
Методите на прогнозирането и планирането осигуряват стабилност в работния ми процес в институцията, която ръководя - разработени са всички нормативни училищни документи,
обезпечаващи учебния процес: https://www.pgtsamokov.org/ в раздел:
Старая се да убеждавам другите да ме последват - доказателствата са: училището ни е в Списъка на иновативните училища, обучение в дуална система на обучение, ежегодни инициативи и
проекти: https://www.pgtsamokov.org; секция "училищен живот":
и секция:
Имам способности да вземам решения, да селектирам главното от второстепенното, да използвам информацията. Умея да ръководя персонала, да анализирам информацията, да информирам членовете на учителския колектив, да поддържам връзки с обществеността. Делегирам отговорности и възлагам изпълнението на дейности по нормативните документи.
Осъществявам последователно както поставените цели и задачи от мен, така и тези на училището - Стратегия на ПГТ за 2016-2020 г. и отчет на изпълнението на стратегията на ПГТ.
Старая се да бъда добър мениджър на училището - привличам средства и обновявам МТБ на гимназията. Тя е преобарзена в последните 5 години. (Портфолио на училището)
Осъзнавам необходимостта от постоянна квалификация на педагогическите и непедагогическите специалист и подкрепям активности в тази посока.
Следя в институцията, която ръководя, да се прилагат ефективни механизми за диагностика на индивидуалните постижения на учениците, на резултатите от образователния процес и напредъка при формиране на ключови компетентности - В Графика на заседанията на педагогическия съвет (достъпен на сайта на училището в раздел ДОКУМЕНТИ) са заложени и се провеждат 4 срещи през учебната година, на които се обсъждат методите за работа и постигнатите резултати в ОВП, като се ползват и данните от входно/изходно; НВО/ДЗИ; състезания и конкурси, контролни, проектни работи и др. Резултатите се анализират и се включват в самооценката ОВП и предпиетите мерки за повишаване на качеството и в ГУП -а.